Historia Klubu Sportowego „Górnik” Libiąż

Mimo, że libiąski klub sportowy powstał w latach czterdziestych, to fundamenty pod jego działalność sięgają lat przedwojennych. W latach 1922-1939 na terenie Libiąża stopniowo ożywił się ruch sportowy, zaczęły powstawać takie młodzieżowe organizacje jak:
- OMTUR (prowadził sekcję teatralną i piłki nożnej)
- OM „POWSTAŃSY ŚLĄSCY” (również sekcja teatralna i piłkarska)
- OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA (z sekcją piłki nożnej)
- KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY MĘSKIEJ I ŻEŃSKIEJ (prowadziło sekcje tenisa stołowego i piłki siatkowej)
- ZWIĄZEK „STRZELEC” (sekcje piłki ręcznej, siatkowej, koszykowej, piłki nożnej oraz lekkoatletyczna)

Zwłaszcza dwie ostatnie organizacje wyróżniały się swoją działalnością i w dużej mierze były podwalinami pod dziś istniejący Klub Sportowy. Początki sportu w Libiążu nie były łatwe – zawody piłki nożnej rozgrywano na pastwisku za torami zdawczymi kopalni „Janina”. Plac do gry nie był ogrodzony, a ludzie przechodzili przez niego ścieżką do pobliskich kamieniołomów. Na boisku pasły się krowy i gęsi. Szatnie dla piłkarzy stanowiły budki wagonów kolejowych stojących na torach. Nie przeszkadzało to jednak rozochoconej młodzieży grać w tzw. „szmaciankę”. Drużyna piłki nożnej nie była zarejestrowana w Polskim Związku Piłki Nożnej, a swoje mecze rozgrywała z pobliskimi drużynami: Chrzanowa, Chełmka, Jaworzna, Szczakowej i Trzebini.

Po wyzwoleniu Libiąża w listopadzie 1945 roku zawiązano klub składający się z  sekcji piłki nożnej pod nazwą  Związkowy Klub Sportowy „Górnik” Libiąż, przy KWK „Janina”. Pierwszym prezesem został pracownik kopalni „Janina” Józef Szczurek. Drużyna została zarejestrowana w podokręgu chrzanowskim i występowała w klasie „B”.

Z inicjatywy Józefa Szczurka i Ignacego Klamki przystąpiono do budowy stadionu sportowego przy ulicy 15-go grudnia (bo tak niegdyś nazywała się ulica Piłsudskiego). Obiekt ten systematycznie był rozbudowywany i modernizowany, a dziś tworzy piękny Miejski Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy ochrzczony niedawno imieniem Solidarności 1980.

Przekształceniu uległa w roku 1996 nazwa klubu, który od tamtego momentu nazywa się Górniczym Klubem Sportowym „Janina” Libiąż. Dla Libiąskich kibiców nic się nie zmieniło i jak to było kiedyś dopingują swoich graczy jako GÓRNIK LIBIĄŻ.

KS GÓRNIK LIBIĄŻ

Dzisiejszy dzień 30.01.2014r. przejdzie do historii klubu z Libiąża oraz całego miasta. Podczas dzisiejszego posiedzenia zarządu po osiemnastu latach przywrócona została powojenna nazwa naszego klubu! Uchwałę podjęto jednogłośnie - wszyscy 4 członkowie zarządu byli "za" zmianami.

Zmieniona nazwa będzie obowiązywać oficjalnie po zatwierdzeniu Sądu KRS w Krakowie. Wszystkie dokumenty są już wypełnione i zostaną złożone w piątek 31.01.1013r.

Wszystkie sekcje GKS-u Janina a więc: Seniorzy piłka nożna 3 liga małopolsko-świętokrzyska, siatkówka 3 liga małopolska oraz wszystkie zespoły juniorskie będą od początku rundy wiosennej sezonu 2014r. występować pod historyczną nazwą KS GÓRNIK LIBIĄŻ. Zmianie ulegnie również klubowy herb.

Na kartach historii naszego klubu zapisanych zostało wiele sekcji sportowych, w których uprawiano takie sporty jak: piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, tenis stołowy, boks, szachy, kolarstwo, lekkoatletyka. Nie brakowało również sukcesów i wspaniałych widowisk na różnych szczeblach rozgrywkowych – takie z pewnością toczyli piłkarze ręczni, siatkarze czy tenisiści stołowi, którzy w latach dziewięćdziesiątych występowali w drugiej lidze, a także piłkarze którzy przez długie lata grali w czwartej lidze. Oprócz sportu seniorskiego, cały czas w libiąskim klubie dbano o rozwój sportowy młodszych pokoleń, które również niejednokrotnie przewyższały swoich rówieśników z innych śląskich bądź małopolskich klubów.

Oprócz wspaniałego obiektu i licznych sukcesów sportowych poszczególnych drużyn, klub może się również poszczycić wspaniałymi wychowankami, którzy w sporcie polskim, a nawet europejskim wyróżnili się swoimi wynikami.

Stadion w Libiążu lata 60-te.

14 LAT TEMU, GÓRNIK 1945 LIBIĄŻ

..a to jeszcze starsze zdjęcia wręczenie sztandaru i klucza na stadion KS GÓRNIK LIBIĄŻ. ..

K.S Górnik Libiąż 1945-2015 - 70 LAT -

18.10.14r. Górnik Libiąż - Jałowiec Stryszawa 2:2 (1:0)